Doppler Uygulaması İle Hemoroid -Basur Bağlama Tedavisi Nedir ?

Doppler Uygulaması İle Hemoroid-Basur Bağlama Anal bölgede geleneksel yöntemlerle yapılan cerrahi girişimler  makat bölgesindeki zengin sinir ağı nedeniyle  son derece ağrılı olabilir. Uygulanan kesi , cerrahi yöntemin getirdiği kanama , sonrasındaki cerrahi sıkıntılar hayat kalitesini etkiler .Hemoroid cerrahisi özelikkle riskli hastalarda gaz ve büyük abdest kontrolünde hasar meydana getirebilir.

Doppler yardımlı bir anal proktoskop isimli cihaz ile bölge hem daha iyi görülerek hem özel dizaynı ile daha rahat çalışılarak  damar hatları ortaya konur Belirli bir derinlikte ve hassas noktalardan uzakta damar yapıları bağlanarak hemoroid kanamaları engellenebilir.

Hemoroidlerinde belirlidüzeyde sarkma olan  olgularda ayrıca bu sarkma alanları (Evre 3-4 Hemoroidler) bağlanarak yukarı asılır. Genelde  diğer bağlama ,band ile boğma ,laser ile koagulasyon veya yakma gibi işlemlere gerek kalmaz

Hemoroidler anal mesafede bulunan  venlerdir.Bu venler  arterleri takip ederler.Üst ve alt sistem olarak 2 arteryel sistem hemoroid ağlarındaki kanlanmayı sağlar. Özellikle kanamalar üst arteryel dallardan beslenen damarlardan kaynaklanır.

Doppler klavuzluğunda yapılan hemoroid operasyonları makatın hassas bölgesinden yukarıda çalışıldığı için  diğer  cerrahi metodlarına göre son derece ağrısızdır.

Bu yöntem ile makat kaslarına cerrahi uygulanmadığı için  belirli bir riski taşımayan kişiler haricinde büyük abdest tutamama gaz ve dışkı kaçırma şikayeti görülmesi neredeyse imkansızdır.

Yapılan çalışmalarda ağrı  ve kanama %1.5 dan daha az sayıda olguda görülürken yapılan işlemin başarı düzeyi %95 olguda memnun edicidir.