Hemoroidler ve Hemoroid Hastalığı Tedavisi Nedir ?

Hemoroid-Basur Toplumun %45 kadarı hayatının bir döneminde hemoroid hastalığı nedeniyle hekime baş vurur.

Hemoroidler anal mesafede bulunan  venlerdir.Bu venler  arterleri takip ederler.Üst ve alt sistem olarak 2 arteryel sistem hemoroid ağlarındaki kanlanmayı sağlar. Özellikle kanamalar üst arteryel dallardan beslenen damarlardan kaynaklanır.

Hemoroid hastalığı bu arteryel sistemi kas, cilt altı dokusunda üst ve alt kısımda bağlayan anal bağlar ında (Parks-Treitz ligamentleri)  meydana gelen  sarkma ile ortaya çıkar.  Büyük abdest kalitesi değişmesi,  kabızlık, ıkınma, susuzluk gibi bir çok faktör o bölgede ödem meydana getirir.

Dışkılama sonrası kanama, taharetlenmede ele gelen dolgunluk, kan, tuvalet kağıdına bulaşan kan hemoroid hastalığını düşündürür.

Apse, fistül, darlık, barsaktaki iltahabi hastalıklar, rektum iltahabı, kaşıntılı paraziter hastalıklar, makat sarkması  ile karışabilir.

Planlanan tedavi ne olursa olsun muayene ve tedavi öncesinde endoskopik inceleme yapılmalıdır. Barsak hastalıkları ve polipoid hastalığın teşhisinde önemlidir.

Polip tesbit etme ihtimali yaşla beraber artarak %2-3 den %10 a kadar çıkabilir.

Hemoroid pakelerinin  durumuna göre 1-4 evre arasında değerlendirlir.Evre 1 de belirginleşen damar yapısı görülür.Ikınma sonrası içeri giremeyen hemoroidler Evre 4 dür.

Hastanın yaşam tarzına çeki düzen vermesi, sulu sebzeli  lifli beslenme, oturma şekli, hareket ve egzersiz yardımcı tedaviler sayılabilir.

Özellikle 38-40 derecede sıcaklıkta  oturma banyoları en etkili ve  rahatlatan  tedavi metodlarından birisidir.

Su ve liften zengin besin alımı dışkı kalitesinin düzeltilmesi  perianal ödem ve travmanın azaltılması açısından önemlidir.

Tam olarak tedavi ile ilişkilendirilmiş ilaç yoktur. Tanımlanan dobesilat ve flavanoidler yardımcı tedavide yardımcı olabilir.

  • Ofis tedavileri
  • Lastik band ligasyonu
  • Yakma yöntemleri
  • Skleroterapi
  • Dilatasyon
  • Kryoterapi
  • Laser Cerrahisi başlıca tedav şekilleridir.
  • Cerrahi eksizyon

Klasik cerrahi aletler yardımıyla çıkarılabilir çok sayıda teknik tanımlanmıştır. Bipolar koter kullanıldığında klasik monopolar ameliyathane koterine göre çevre dokulara çok daha az ısı transferi olacağı için güvenli bir yöntemdir. Evre I, II ve III de başarı oranı %88-100 arası bildirilmiştir.

İlelrlemiş hemoroidlerin (Evre  4 ) cerrahi tedavisi özellik arzeder beraberinde ileri derecede mukoza dene kısımda sarkma mevcut ise  bu yöntemin kullanılması gerekebilir.

Hemoroid cerrahisinde ‘’ Longo’’ yönteminde kısaca rektum iç kısmından mukozanın stapler denilen cihazlarla yukarı doğru asılması ve bir miktar çıkartılması prensibine dayanır. Bu yöntem ile hemoroidlerin sarkmasıda tedavi edilir.