Sarkom nedir, cerrahisi nasıl olmalıdır ?

Sarkom vücudun bağ dokusundan gelişen tümöral lezyonlardır. Hücre tipine göre  farklı çeşitleri mevcuttur. İyi huylu , sınırda, kötü huylu olarak  çeşitli  tipleri mevcuttur.

Kötü huylu olarak bilinen  tipleri  kan yoluyla yayılır, çevre dokularad  bası, yayılım yapabilir. Kötü huylu belirlenen tipleri  inatçı,  yerinde tekrarlama özelliğine sahiptir.

Sarkomların tanısı ağrı, kilo kaybı ,bası  belirtilerine ve metastaz özelliklerine göre  bulgu veririler.

Radyolojisinde genelde ultrasonografi ile katı ve kistik sıvı kısımlarının  değerlendirilmesi ,kanlanma özellikleri değerlendirilebilir.

Sarkomların tanısında kontrastlı görüntüleme ile BT ve MR yapılması büyüklük, kanlanma, kitle özellikleri, etraf dokulara  bası ve yayılış özellikleri değerlendirilmektedir.

Sarkom cerrahisinde en önemli nokta baştan genel vücut yayılımı açısından değerlendirme yapılması,  bası ve yayılma özelliği gösteren dokuların  özellikleri iyi ortaya konularak kanlanma ile ilgili özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir.

Multi disipliner olarak  radyasyon onkoloğu, tıbbi onkoloğun   cerrahi ile beraber değerlendirmesi önemlidir.  Beraber veya ayrı ayrı  uygulanabilir. Özellikle Evre 2,3  de operasyon  öncesinde duruma göre  uygulanabilir.

Cerrahisinde  kitlenin parçalanmadan, tamamen ve düzgün bir cerrahi sınırla ve  etraf dokularda yayıldığı yerlerinde beraberinde  çıkartılması en önemli noktadır.

Lokal olarak tekrarlama görülebilir.  Uzak yayılım ile tekrarlama kendini gösterebilir. Bu nedenle  operasyon sonrası özellikle ilk yıl içerisinde akciğer görüntülemesi ile beraber radyolojik incelemeler yapılmalıdır.