Mide Botoksu mide de hangi bölgelere uygulanır?

Botilinium toxininin başlıca antrum ve çevresine enjeksiyonu ile obezitenin kalıcı ve etkin  tedavisi için olmasa da kilo alımının engellenmesi için güvenli bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir.

Botilinum toksini  sinir iletiminde ara maddelerin salınımında  blokaj meydana getirir.  Bu kasılmayı engeller,  Botilinium Toksin Serotip’ A nın  bu ikili etkisi düz ve çizgili kaslarda kasılmalar engellenir mide boşalımı yavaşlar.

 Bu durumdan  açlık hormonu ‘’Ghrelin’’ düzeylerinin etkilenerek düşmesi de sorumlu olabilir.

Bu konuda çok geniş bir yelpaze de mevcut yayınlarda değişik uygulama teknikleri ile farklı kilo  kaybı miktarları bildirmişlerdir. Genelde 200 İU uygulanmış, 1-14 kilo arasında kilo kaybı bildirilirken Bir çalışmada %32 oranında  kilo kaybı gösterilmiştir.

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere  bu etki kısa sürelidir. Ortalama 3-6 ay  arasında sürebilir.

Her girişimsel ve endoskopik işlemde olduğu gibi mide botoksu tedavisi  bazı tehlikeler içerebilir.

Mide Botoksu tedavisi mutlaka yetkin ve deneyimli ellerde yapılmalıdır.Mide delinmesi hatta ölüme sebebiyet verebilen çeşitli istenmeyen etkileri söz konusu olabilir

Başlıca bulantı kusma, mide nekrozu, mide delinmesi, gibi çok çeşitli etkileri olabilir. Bu komplikasyonların meydana geldiği olguların %20 sinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Evet mide botoksu sonrası  yeme alışkanlığı ve  sıklığına  devam eden olgular %90  tekrar kilo alırlar. Asıl mesele bu kilo verme sürecinde sağlıklı davranış ve yemek alışkanlıklarının edinilmesidir.