Obezite Cerrahisi Sonrası Revizyon Cerrahisi Nedir?

Gastrik by pass sonucunda hastalar %56,7 fazla kilo kaybı gösterilmiştir. Laparoskopik ayarlanabilir gastrik band uygulaması ile %45,9 fazla kilo kaybı gösterildi. Tüp mide operasyonları ise %58,3 fazla kilo kaybı olur . Ancak ortalama %20 hastalar ya yeterli kilo veremezler (<%50 aşırı kilo kaybı) veya ameliyattan sonra tekrar kilo alacaklardır.

Hali hazırda var olan ayarlanabilir bandın çıkartılması sonrasında tüp mide veya by pass operasyonun yapılması  revizyon cerrahisi gerektirir. Yeterli olmayan tekniğin değiştirilmesi sonrasında

Hangi revizyon cerrahisi kime yapılır. Ayrıca  operasyon sonrası teknik problemler, çeşitli düzeylerde kilo kaybı, yutma, reflü gibi sonuçlar nedeniyle operasyon tekniğinin başka bir tekniğe değiştirilmesi gerekebilir. Reflü bulgularının artması, Diabet, hipertansiyon  gibi metabolik nedenler de revizyon cerrahisini gerektirir.

Revizyon bariatrik cerrahisi sonrası daha uzun hastanede kalış süresi gerekebilir .Ortalama (%15-40) hastada komplikasyon meydana gelebilir. En önemli komplikasyon yara yeri enfeksiyonudur.

Revizyona başvuran hastalardan bant erozyonu/kayması veya yetersiz kilo kaybı en önemli nedenlerdi .Zayıf ameliyat sonrası takibinde  bu olaylarda rol oynayabileceğine inanıyoruz.