Kolorektal Kanser Nedir Neden Olur?

Vücutta hücrelerin kendiliğinden istem dışı çoğalmaya başlaması tıpta kanser olarak adlandırılır.  Bu hücre çoğalması vücudun tek bir bölgesinde değil bütün bölgelerinde olabilir.  Bunlardan bir tanesi de bağırsak kanseri yani kolon kanseridir.  Kolon kanserinin rektumla ilişkili olan türüne ise kolorektal kanser denir.

 

Kolorektal Kanser
Kolorektal Kanser

 

Kolon Ve Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri yani kolorektal kanser genellikle kolonun veya rektumun iç kısmında oluşan polip adı verilen minik parçacıkların büyümeye başlaması ile oluşur.  Bu durumda bulunan polip uzun yıllar kansere dönüşebildiği gibi hiç kanseri dönüşmeyen poliplerde bulunabilir.  Yani her polip kanser değildir.

 Kolorektal Kanser Türleri

  • Adenokanser
  • Karsinoid Tümörler
  • GastrointestinalStromal Tümörler (GIST):
  • Lenfoma:
  • Sarkom

Adenokanser

Kolorektal kanser türlerinin büyük bir kısmını adenokanser denilen yani mukus adı verilen bir madde salgılayan türüdür. Kolon kanseri denildiğinde genellikle akla adenokanser türü gelir.

Karsinoid Tümörler

Karsinoid tümör adı verilen kanser türleri genellikle sindirim sistemi kanalına yerleşir.  Bu kanser türleri genellikle sinsi ve çok yavaş ilerleyen,  çok fazla belirti vermeyen türdür.  Karsinoid tümör olarak adlandırılan tümörler genellikle vücudun kalın bağırsak,  rektum,  ince bağırsak,  mide,  karaciğer ve pankreasa yerleşir.  Bu kanser türleri Hormon salgılayan bir tür olduğu için ve belirtilerini çok geç gösterdiği için genellikle sıkıntılı kanser türüdür.

GastrointestinalStromal Tümörler (GIST)

Gastrointestinal stromal tümör olarak adlandırılan tümörler mide,  bağırsak,  ince ve kalın bağırsak da görülür.  Bu kanser türü bağ dokusu ile çok yakından ilişkilidir.  Bu yağ dokusu kan damarları ve sinirler kemikler ve kıkırdakları da içine almaktadır.  Gastrointestinal stromal tümörler genellikle mide ‘de görülür.  Mide dışında da bağırsakta ortaya çıkar.  Bu kanser türleri genellikle Metastaz kapasitesi yüksek olan tümörlerdir.

Lenfoma

Lenfoma lenf bezlerinde oluşan ve lenflerde çoğalarak ortaya çıkan bir kanser türüdür.  İnce bağırsakta görülen bağırsak lenfoması önce bağışıklık sisteminde başlar.  Lenf bezlerinde tümör ile oluşur.  Bu kanser türü genellikle immün sistem denilen bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde ortaya çıkar.  Bu kanser türleri sindirim sistemi tümörleri grubuna girer ve sindirim sisteminde oluşan bu tümörlerin görülme sıklığı yaklaşık %30 gibi bir orana sahiptir.

Sarkom

Diğer bağırsak kanseri türlerinin içinde nadir olarak görülen bir diğer tür arkont sarkom denilen kanser türüdür.  Bağırsak ve rektum duvarındaki bağ dokularında oluşur.  diğer bir adı da yumuşak doku kanseridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?