Rektum Kanseri Kimlerde Görülür Nasıl Tedavi Edilir?

Rektum kalın bağırsağın son kısmı olarak tarif edilebilir.  Bu bölümde oluşan tümörlere rektum kanseri denir.  Rektum kanserinin görülme oranı kadın ve erkeklerde eşittir. Rektum kanserinin en sık görülen tipi adenokanserdir.

Kalın Bağırsak Kanseri
Rektum Kanseri

Rektum Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Rektum kanseri genellikle 50 yaş civarında bulunan kişilerde daha sık görülen bir kanser türüdür.  Rektum kanserin en önemli belirtilerinden biri makattan kan gelmesidir.  Rektum kanserinde kullanılan önemli tetkiklerden biri kolonoskopi tetkikidir.  Kolonoskopi ile bağırsağın içine bakılır ve biyopsi parçaları alınarak patolojik incelemeleri yapılır.  Bu tetkik rektum kanseri teşhisinde son derece önemli bir tekniktir.

Rektum Kanseri Tetkik Ve Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kolorektal kanser olarak da bilinen rektum kanserinde birçok tetkik ve muayene sonucunda teşhis gerçekleştirilir.  bu tetkikler;  rektal muayene,  tam kan sayımı,  kanser marker testleri,  bilgisayarlı tomografi,  MR,  endoskopik ultrason,  Pet taramasıdır.

Rektal Muayene

Rektal muayene rektum duvarındaki kanseri teşhis etmek için doktor tarafından parmakla yapılan muayenedir.  Ancak bu muayene ile tümör rektuma yakın bir bölgede ise teşhis edilebilir.

Tam Kan Sayımı

Tam kan sayımı rektum kanserleri teşhisinde ciddi anlamda bir tekniktir.  Kırmızı kan hücreleri sayısının bakıldığı bu teknikte kan kaybının olup olmadığını teşhis etmek amacıyla yapılır.  Beyaz Kan hücrelerinin yüksek düzeyde olması durumunda burada bir rektum kanserinin varlığından şüphe edilebilir.

Tümör Marker Testleri

Tümör marker testleri bir kan tahlilidir.  Bu Kan tahlilinde tümör belirteci olarak adlandırılan maddelerin kanda fazla olup olmamasına bakılır.  Karsinoembriyonik Antijen olarak adlandırılan tetkik normal koşullarda yetişkinlerin kanında çok düşük iken kanserli kişilerde oldukça yüksek çıkmaktadır.

Bilgisayarlı Tomografi

Kolorektal kanserin teşhis edilmesinde göğüs karın,  pelvis, akciğer, karaciğer ve diğer organlara metastaz yapacağı için öncelikle organlarında tarandığı bir tomografidir.  Aynı zamanda bu tetkik ile var olan bir tümörün anüsten ne kadar uzak olduğuna bakılır.

Manyetik Rezonans ( MR )

MR adı verilen manyetik rezonans,  rektum tümörlerinin teşhisinde kullanılan en önemli tetkiklerden biridir.  Bu tetkikte rektumda var olan tümörün etrafındaki kaslar ve organların görüntüsü sağlanır.

Endoskopik Ultrason

Endoskopik ultrason sindirim sisteminin bulunduğu duvarın ayrıntılı olarak görüntülendiği bir tetkiktir. Sindirim sistemini içine alan diğer organların bir rektum kanserinden etkilenip etkilenmediğinin teşhis edilmesi için kullanılır.

Pet Taraması

Pet taraması kanser teşhisinde en önemli ve somut anlamda teşhis konulabilen tetkik türüdür.  Damar içine verilen radyoaktif maddenin glikoz ile birlikte enjekte edilmesi ile yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?