Tiroid Kanseri

Tiroid bezi boyunda bulunan kelebek şeklinde, yaptığı salgılama ile metabolizmayı düzenleyen bir iç salgı bezidir. İyot kullanarak metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Tiroid hastalıklarının görülme oranı yaklaşık yüzde otuzdur. Yani her yüz insandan otuzunda tiroid rahatsızlığı görülmektedir. Her rahatsızlık kanser değildir. Kanserleşme çok farklıdır. Tiroid kanseri diğer kanser türlerine göre en nadir görülen kanser türüdür. Tiroid kanseri nadir görülmesinin yanı sıra, başladıktan sonra tedaviye en kısa süre içinde en olumlu yanıt veren kanser türlerinden biridir.

Troid Kanseri
Troid Kanseri

Tiroid Kanseri Nedenleri

Birçok farklı sebepten dolayı oluşmaya başlayan tiroid kanseri en temel etkenlerinden biri, diğer kanser türlerinde olduğu gibi genetik yatkınlıktır. Yani geçmişinde bu rahatsızlığa yakalanmış yakın bir akrabası olan kişilerin düzenli kontrol yaptırmalarında fayda vardır.

Bir diğer tiroid kanseri sebebi ise boyun bölgesinin yoğun radyasyona maruz kalmasıdır. Sık sık boyun rahatsızlığı yaşan ve bu nedenle sıklıkla röntgen ya da tomografiye giren hastalarda görülme oranı daha yüksektir.

Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi için günlük alınması gereken iyot miktarı alınmalıdır. Fakat ülkemizde iyotlu besin ve tuz kullanım miktarı oldukça düşüktür. Bu nedenle yeterli iyot alamayan tiroid bezlerinde büyüme meydana gelmektedir. Guatr denen hastalığa neden olan yetersiz iyot tüketimi, zamanla tiroidin işlevini tamamen kaybedip, sağlıksız hücrelerin oluşup bölünerek çoğalmasına neden olacaktır. Bu da tiroid kanserinin başlaması demektir. Guatr yatkınlığı olan kişilerin tedavi görmesi ve kontrol altında olması gerekmektedir. Tiroid kanseri belirtileri arasında sürekli yorgunluk, baş dönmesi, sebepsiz kilo artışı gibi durumlar da vardır.

Tiroid Kanseri Tedavisi

Kanserin ilerlemesine ve evresine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri söz konusudur. Eğer kanser başka organlara sıçramadan sadece tiroid bezleri üzerinde kalmış ise cerrahi yöntem kesin ve etkili sonuç verecektir. Ameliyat ile kanserli bölge ya da tiroid bezinin tamamı alınarak tedavi tamamlanır.

Bir başka tedavi yöntemi de tiroid hormonu tedavisidir. Bu tedavi de genellikle ameliyat sonrası uygulanmaktadır. Alınan tiroid bezlerinin işlevi, dışardan hormon takviyesi yaparak dengelenir. Bu yöntem ile metabolizmanın gerektiği gibi çalışması sağlanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?