Anoskopi nedir ?

Anoskopi makat ağzının çıkışı ve hemen öncesindeki kalın barsak bölümü olan rektum denen kalın barsağın son kısmının hastalıklarının değerlendirildiği işlemdir.

Anoskopi cihazı ile yapılır. Anoskopi cihazı yaklaşık orta parmak kalınlığında incelene alanlardaki işlemlere direkt müdahaleye izin veren bir yapıdadır.

Laser ile  hemoroide ve fistüle müdahale edilebilir. Hemoroidlere bant konulabilir, fissürlere müdahale edilerek botoks ve diğer uygulamalara imkan verebilir.

Anoskopi cihazı ile alt rektum tümörlerinde  biopsiler alabilir, kanamalı durumlarda müdahale edebiliriz.

Anoskopi işleminde istenilen şekilde, özel bir pozisyonda,  günübirlik olarak , tercihen kısa bir barsak hazırlığını takiben hafif bir anestezi altında yapılabilir.

Anüs, cilt derisi, kas yapılarının ve cilt altı doku deformite değişiklikleri, anal siğil, hemoroid, fissür,  fistül ağızı,  rektum alt kısımdaki tümör polip  mukoza değişiklikleri, konforlu ve hızlı şekilde değerlendirilir.

İmkan ve hazırlık dahilinde olanlara müdahale edilebilir.

Anoskopi işlemi genel olarak ağrı duyulan bir işlemdir. Özellikle hastalık anında fissür mevcutsa yapılmamalıdır. Hazırlık, müdahale zamanı,  hasta uyumu hassasiyeti, ağrı düzeyini etkileyebilir.

Tüm endoskopik işlemlerde olduğu gibi önceki tedavi ,hastalık nedeniyle  kullanılan ilaçlara özellikle, kanama zamanını etkileyen ( aspirin, plavix  kumadin ) gibi ilaçlara ait hikayenizi sağlık danışmanınız veya hekiminizle paylaşmanız gerekir.