Gastroskopi nedir ?

Gastroskopi üst sindirim sistemini on ik parmak bağırsağının sonuna kadar  inceleyen gastroskop isimli yaklaşık işaret parmağı inceliğinde,  özel olarak dizayn edilmiş endoskopi cihazı ile yapılan işlemdir.

Gastroskopi neden yapılır?

Gastroskopi üst sindirim sistemi hastalıklarında sıklıkla  yutma güçlüğü sebebi üst sindirim sistemi olduğu düşünülen kanama nedeninin  araştırılması ve tedavisi için yutma güçlüğü, ağrılı yutma, varlığı bilinen yapılabilecek kitlelerin çıkartılması,  kilo kaybı, ağız kokusu, reflü düşündüren şikayetler (ağıza gıdaların geri gelmesi, acı su gelmesi vs) nedeniyle yapılır.Ülser ve kanser  için tanı koydurucu olabilir. Ameliyat olmuş  yemek borusu  ve mide hastalıklarında takip için  yapılabilir.

Ayrıca girişimsel olarak yemek borusu darlık ve iyi huylu tümörlerinde müdahale  , mide kanseri, on iki parmak barsağı tıkanıklıklarında stent dene  yol açıcı özel cihazların yerleştirilmesi için yapılabilir fonksiyonel ve ameliyat sonrası darlıkların açılmasında kullanılabilir.

Yabancı cisim çıkartılması için. Mide botoksu ,balon yerleştirilmesi  gibi obezite (şişmanlık hastalığı) prosedürleri için gerekebilir.

Gastroskopi işlemi için hazırlık gerekirmi ?

Gastroskopi hazırlığı diğer endoskopik işlemlere göre daha kolaydır. Sekiz saatlik bir açlık ve  boş bir mide gastroskopi işleminin yapılabilmesi için yeterlidir.

Tüm endoskopik işlemlerde olduğu gibi hazırlık esnasında gerekebilecek biopsi ve girişimsel endoskopik işlemler için kanama pıhtılaşma zamanı kullanılan ilaçlar , şeker, kalp ve akciğer hastalığı,  ile ilgili kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir.

Gastroskopi işleminde işlem süresi genelde 10 dakika civarıdır. Yine de yapılan işleme göre  girişim uzayabilir.

Lütfen endoskopik işlemlerden  önce, işlemin  yapılacağı  merkeze  önceki işlem rapor ve filmlerini de getiriniz.

KALIN BARSAK HASTALIKLARINDA POLİPEKTOMİ  ,BİOPSİ, GİRİŞİMSEL İŞLEMLER, İŞARETLEME,KANAMA DURDURUCU İŞLEMLER

BARSAK TEMİZLİĞİ

ANESTEZİ İLE KOLONOSKOPİ

KOLONOSKOPİ NEDİR, NASIL YAPILIR ?

Kolonoskopi kalın barsak ve anal girimden itibaren  ince barsağın son kısmınıda içine alan bir bölgeye kadar kolonoskop denilen cihazlarla incelenmesidir.

Kolonoskopi en sık makattan kanama nedeni ile yapılır.

Kolonoskopi yapılmasını gerektiren durumlar nelerdir?

Kalın barsağı ilgilendiren bir çok hastalığın tanı teşhis ve tedavisinde  kolonoskopi gerekebilir.Öncelikle; kalın barsak hastalıklarının neden olduğu kanamalarda, kanser şüphesi, hemoroid  kanaması, kalın barsakta yer kaplayan  henüz kanserleşmemiş  kanser öncüsü olan polip olarak isimlendirilen kitlelerin kanaması, uzun süren   kalın barsağı ilgilendiren ishal, büyük abdest  değişiklikleri, dışkı çapının azalması, zamanlamasının değişikliği, kanlı sümüksü salgı  içeren dışkılama , kabızlık gibi hastalıkların incelenmesi , kalın barsak kanseri şüphesi ile taramalar gibi bir çok nedenle yapılabilir. Bu lezyonlar çıkarılabilir örneklenebilir kanama nedeni olan bölümleri yakılabilir.

Kalın barsak ve rektum kanserinin takibi, kalın barsakta darlık şüphesi, taramalarda kalın barsak veya rektum(kalın barsağın son kısmı ) gibi bölgelerde  kitle barsak duvar kalınlığı  diğer organlara yönelik yapışıklık veya fistül gibi görüntülerin ortaya çıkması ile  polip denilen kanser öncüsü  kitlelerin alınması da diğer nedenler olabilir. Yeri  ve nedeni bulunmayan karaciğer ve  karın içi kitleleri diğer önemli nedenlerdir.

Kolorektal kanserler özellikle kalın barsak kanserleri erken teşhis ve tedaviden  önlenebilir olarak nitelendirilebilecek  hastalıklardır. Kalın barsak kanserlerinin taramasında kolonoskopi  bu nedenle çok önemlidir.

Kolonoskopi hazırlığı nedir, nasıl yapılmalıdır?

Bütün endoskopik işlemlerde olduğu gibi kolonoskopi işlemi de hazırlık gerektirir. Kolonoskopi  işleminde hazırlık,  yapılan işlemin doğruluğu yeterliliği, sonuçlarının güvenilirliği açısından en önemli noktalardan biridir.Belli bazı gıdaların alınması (nar, vişne vs, katı gıdalar) kolonoskopi hazırlığını etkileyebilir.

Kolonoskopi esnasında tercihan az miktarda 2 saatlik sulu berrak gıda  alımı sonrasında yapılabili,.Özellikle anestezili yapılacak işlemler öncesinde  sağlık danışmanınızla konuyu paylaşınız.

Kolonoskopide barsak hazırlığı hastaya göre fark edermi ?

Evet . Her hastaya (tıkanmış barsak, şeker hastalığı, sıvı  elektrolit yeterliliği gibi ) hasta uyumuna, hastalığına (darlık kanama,kanser şüphesi,tarama nedenli) bağlı olarak değişebilir.Ayrıca alınan kanama pıhtılaşma düzenleyici ilaçlar (aspirin,pilavix vb  etki bezeri ), kalp hastalığı(yetmezlik kalp pili vb), gebelik, akciğer problemleri de  işlem zamanlaması, ilaç seçimi, hazırlık süresi gibi bir çok nedene bağlı olarak değişebilir.

Hazırlık aşamasında lütfen  yeme içme ,barsak alışkanlığı,  ailesel hastalıklarınızı, kullandığınız  ilaçları ,hazırlık zamanında  kullanılan ilaçlarınızın  kullanım metodlarını ve zamanlamalarını  sorunuz, sağlık danışmanınızdan bu konu ile ilgili bilgi isteyiniz.

Kolonoskopik incelemede yetersizlikler ve  komplikasyonlar nelerdir?

Kolonoskopi işlemi tüm kalın barsağın  görüntülenmesi yanı sıra  ince barsağın son kısmınında görüntülenmesini gerektirir.

Kolonoskopi de  yetersiz barsak temizliği en önemli noktalardan birisidir. Aynı zamanda  barsak delinmesi, kanama  gibi birçok durumda da tedavi sonuçlarını etkiler veya değiştirebilir.Tanı alması gereken kitlelerin görüntülenmesini engelleyebilir.

Kolonoskopi işlemi  ile  kalın barsak kanser taraması nasıl yapılır?

Kalın barsak kanseri önlenebilir bir kanser türüdür. Bunun en önemli nedeni kolonoskopi işlemidir. Kolonoskopi ile kalın barsak kanser riskinin % 75 oranında azaltılabileceğini gösteren yayınlar mevcuttur. 50 yaş üzeri her bireye , gaitada  kanser taraması amacıyla gizli kan tahlili  pozitif olan bireylere, ailesinde  birinci veya ikinci derece de yakın akrabalarında kalın barsak kanseri, kolon polipleri bulunan  veya iltahabi kalın barsak  hastalığı bulunan kişilere  erken teşhis için  tarama amacıyla kolonoskopi işlemi yapılmalıdır. Ülkemizde ve dünyada bununla ilgili programlar yürütülmektedir.

Kolonoskopide anestezi gerekliliği nedir ?

Kolonoskopi işeminde hasta monitorize edilerek, çeşitli düzeylerde anestezi uygulanabildiği gibi hiç anestezi olmadan da yapılabilir. Anestezi gereksinimi hekim ve hasta açısından rahat bir işlem için öncesinde konuşulmalıdır.

Optimal tanı için rahat, anestezili  bir kolonoskopi  işlem esnasında yapılanları etkilediği gibi işlem sonrası da olabilecek ağrının   etkilerini  azaltabilir.

Kalın barsak kanserinde tam tanı için kolonoskopi önemli bir seçenektir.