Robotik Cerrahi Nedir?

Robotik cerrahi 10 yıldır ülkemizde kullanılmaktadır .Laparoskopik cerrahi temelli olarak robotik konsol ile cerrahi uygulanmasıdır.

Robotik cerrahinin  en önemli katkısı üç boyutlu değerlendirme ile robotik kolların mükemmel duyarlıklı 540 derece hareket kabiliyetli kesin kontrol sağlayan kolları ile cerrahi yapılabilmesidir.Dar bölgelerde  uygulamalara yardımcı olması  nedeniyle  daha konforlu uygulamalar mümkün olmaktadır.

Robotik cerrahi ülkemizde de gittikçe daha fazla olarak genel cerrahi operasyonlarında kullanılmaya başlamıştır.

Günümüzde robotik cerrahi mide operasyonları ve tiroidektomiden, adrenal bezine  obeziteye , safra kesesi operasyonlarından yemek borusu ameliyatlarına  kadar bir çok operasyonda kullanılmaktadır. Kolon cerrahisi özellikle rektumda uygulamalarda dikkat çekici kolaylıklar sağladığı laparokopik ve açık operasyonlara eş değer tedavi sonuçları gösterilmiştir.

Özellikle hareket kabiliyetinin fazlalığı, inceliği , net görüş sağlaması ile uygun vakalarda kullanımı  ilgi çekmektedir. Robotik cerrahi son günlerde daha fazla olarak  karın duvarının kompleks fıtıklarında da uygulanmaya başlamıştır.

Robotik cerrahinin  halen diğer yöntemlerle  karşılaştırmaları yapılmaktadır.