Kadın cinsiyet  100 kat daha risklidir. Beyaz ırk da daha fazla görülür. Her 8 kadından biri invazif meme kanseri açısından risk altındadır.Yaş,da diğer önemli bir risktir.

Doğurganlık yönünden değerlendirildiğinde menarş (adet ) yaşı doğum sayısı, hamilelik yaşı, menapoz yaşı laktasyon, küretaj  diğer etkili nedenlerdir.

Ailesel/genetik faktörler her zamn için önem  arz eder. Bilenen bazı gen değişiklikleri BRCA1-2, P53,PTEN gibi diğer bazı gen mutasyonları  ilişkişi olabilir. Bu gen görünümlerinin ortaya konması öncelikli yaklaşımları ve cerrahi seçeneklerini değiştirebilir. Bir adet birinci derece akrabada meme kanseri riskini 1.8 kat artırır.İki tane birinci derecede akrabada  var ise 2.9 kat daha risklidir.60 yaştan sonra tanı konan bir kişiise 1.5 kat 30 yaştan küçük ise 2.9 kat artmış risk ile beraberdir.

Çevresel faktörler yönünden değerlendirildiğinde 30 yaşından önce göğüse radyasyon uygulaması, hormon replasman tedavisi, alkol kullanımı, sosyoekonomik düzey bazı önemli parametreler olarak önümüze çıkmaktadır .Kişisel faktörler meme biopsi sayısı atipik hiperplazi,  lobüler karsinoma insitu, dens meme yapısı  vücut kitle indeksi  önem arzeder.BMİ 30 dan büyük kadınlarda meme kanseri daha sık görülür.Menapoz sonrası 10 kilodan fazla veren kadınlarda risk daha azalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?