İnsanlar yaşamları süresince çeşitli hastalıklara yakalanır bu hastalıkların bazıları kolayca tedavi edilebiliyor kent bazıları ise ciddi manada tedavi süreçleri gerektirir. Grip nezle soğuk algınlığı gibi hastalıklar basit tedavilerle iyileşir. Şeker hastalığı kanser kalp hastalıkları gibi hastalıklar ise ciddi ve masraflı tedavi süreçleri ile iyileşebilir. İnsan vücudu doku ve hücrelerden oluşur bu hücreler yenilenerek çoğalırlar ömrü dolan hücreler ölür. Hücrelerdeki bölme ve çıkarma işlemleri DNA kodları aracılığı ile kontrol edilir. DNA da meydana gelebilecek herhangi bir hasar da bu hücreler kontrolsüz ve dengesiz bölünüp çoğalırlar bu da vücudumuzda tümör olarak adlandırılan kitleler oluşturur. Kolon kanserinin en önemli etkenleri arasında yaş ve genetik etkenler gelir.

"<yoastmark

Kanser Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde teknolojik gelişmeler tıp alanında da ciddi mesafeler kat etmiştir. Çok ileri düzey görüntüleme, tetkik ve teşhis yöntemleri tıp alanda kullanılmaya başlanmıştır. Kanser tedavisi günümüzde cerrahi operasyonu kemoterapi, radyoterapi tedavileri uygulanmaktadır. kanser tedavisinde erken teşhis yapılan durumlarda tedavi süreci daha kısa ve daha kolay olmaktadır. Kolon kanserinin önemli etkenleri arasında bağırsak hastalıkları ve sağlıksız beslenme ve yaşama alışkanlığı geliyor.

Kolon Kanseri Nedir?

İnsanın sindirim sistemi bazı bölümlerden oluşmaktadır, mide ince bağırsak ve kalın bağırsak olmak üzere üç ana bölüme ayrılır. Kalın bağırsak sindirim sistemi içerisinde bölümde yer almaktadır. Kalın bağırsağın kendi içerisinde kolon ve rektum olarak iki bölüm olarak ayrılır. Kalın bağırsak yaklaşık olarak 2 metre uzunluğa sahiptir. Rektum kalın bağırsağın son 10 santimetrelik kısmını oluşturur geriye kalan bölüm ise kolon olarak adlandırılır. İnce bağırsaktan gelen ve sindirilmiş olan besin maddeleri kalın bağırsakta emilim geçirerek anüsten dışarı atılır. Kalın bağırsağın kolon kısmında oluşan kansere kolon kanseri denir. Kolon kanserinin en önemli etkenleri polipler denilen kalın bağırsağın iç tarafına örten tabakanın zamanla kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşabilir. Kolon kanserinin en önemli etkenleri göz önünde bulundurulduğunda beslenme alışkanlığı gözden geçirilmelidir. Elli yaş üzerindeki insanların hastalıklara karşı tarama testi yapmaları spor ve egzersizi hayatlarının bir parçası haline getirmesi kolon kanseri riskini azaltacaktır.

kaynak: https://drmustafauygarkalayci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?