Hemoroid Nedir?

Kalın bağırsağın son kısmında bulunan damarların şişmesine hemoroid denir. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. Genel olarak hastaların yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Halk arasında yaygındır. Bazı durumlarda farklı hastalıkların habercisi olabilir. İç hemeroid ve dış hemeroid olmak üzere ikiye ayrılır. İçerde bulunan hemeroid genellikle ağrısızdır ve şişme görülmez. Dış hemeroid kanama ve şişlik ile kendini gösterir.  Hasta çok fazla sancı çekebilir ve genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Gebelik, beslenme düzensizliği, aşırı kilo alımı, alkol tüketimi ve hareketsiz yaşam hemeroidin başlıca nedenleridir.

Hemoroid
Hemoroid

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemeroid belirtileri genel olarak her hasta da aynıdır. Belirtileri sıralayacak olursak;

  • Dışkı yaparken ağrı ve kanama
  • Anüs bölgesinde ele gelen ve hissedilen şişlik
  • Rektal bölgede açık kırmızı renkli kanama
  • Kaşıntı
  • Dışkı düzeninde bozulma

Sıralamış olduğunuz belirtiler her hasta görülen ve sık rastlanan belirtilerdir. Erken dönemde tespit edilen rahatsızlık krem ve pomad tedavisi ile kısa sürede giderilir. Belirtiler ilerledikten sonra cerrahi müdahale gerektirir. Bu nedenle saydığımız belirtilerden herhangi birini yaşarsanız genel cerrahi uzmanına gitmenizi tavsiye ederiz.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye başlamadan önce hastaların bağırsak ve dışkılama alışkanlıklarını düzenlemeleri önerilir. Sürekli yaşanan kabız ve ishal sorunları hemeroidi tetikler. Tedavi süresinin uzamasına neden olur. Bu nedenle bağırsak düzenliliği önemlidir. İlk evredeki hemeroid için etkisi kuvvetli olan kremlerle tedaviye başlanır. İlerlemiş hemeroidin kesin tedavisi cerrahi yöntemdir. Genellikle üçüncü evredeki basur için skleroterapi uygulanır. Skleroterapi yönteminde enjeksiyon yöntemi ile basur içerisine madde verilir.  Anestezi gerektirmeden uygulanır. Kısa sürede tamamlanır ve hasta evine gönderilir.

Hemoroid Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemeroid cerrahi müdahale uygulansa da dikkat edilmediği sürece tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Hasta tedavi sorasında yaşan şeklini ve beslenme şeklini düzenlemelidir. Spor yapmak ve fiziksel aktivitede bulunmak tedavinin devamlılığı için önemlidir. Kabız yapan yiyeceklerin diyetten çıkarılması önerilir.  İlk zamanlarda küvet sıcak su ile doldurularak oturma banyoları yapılabilir. Özellikle ağrı geldiği dönemlerde oturma banyoları hastaların rahatlamasını sağlar.

Doç. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?