Reflü Nedir?

Reflü halk arasında mide reflüsü olarakta bilinmektedir. Reflü hastalığı genel itibariyle mide asidinin veya yediğimiz yiyeceklerin yemek borusuna yeniden kaçma durumudur. Birçok sağlıklı insanda da sıklıkla görülmekte olan bir hastalık çeşitidir.Genel itibariyle asit yemek borusuna kaçarak uzun süre orada kalarak yemek borusunun kendini koruma özelliği yitirmesine yol açabiliyor. Bunun doğurduğu sonuç neticesiyle reflü hastalığı ortaya çıkıyor.Reflü hastalığının birden çok belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları boğazda yanma hissi, ağıza acı su gelmesi, geçmeyen öksürük ve yutkunma güçlüğüdür. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan reflü hastalığı bol miktarda alkol tüketimi , düzenli ve sıklıkla sigara tüketimi bunlardan birkaçı arasında yer almaktadır.

Reflü
Reflü

Reflü Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Reflü hastalığında dikkat edilmesi gereken durumlardan biri hastalığı tetikleyecek yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yiyecek olarak bahsetmek gerekirse turşu, acı pul biber, greyfurt gibi gıdalar bulunmaktadır. Bunların yanında reflü hastası olan kişilerin stresli ortamlardan da uzak durmaları gerekmektedir. Gergin ve stresli bir ortamda bulunmak reflü hastalığını tetikleyen unsurlardan birisi olmaktadır. Haraketsiz bir yaşam sürmekte reflüyü arttıran sebeplerden arasında gelmektedir. Bu yüzden reflü hastalarının yemekten sonra kısa yürüyüşler yapması tavsiye edilmektedir. Tedavisi ve dikkate alınması gereken önemli hastalıklardan bir tanesidir. Dikkate alınmadığı taktirde kansere kadar yol açabilen hastalıktır.

Reflü Tedavisi

Reflü hastalığının tedavisi ise yeni başlayanlarda diyet, kilo verme yada ilaç tedavisi ile olmaktadır. Daha ilerlemiş hastalarda ve tedaviye cevap vermeyen hastalarda ise kuvvetli asit baskılama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yüzden hastalığı ilerlemiş olan insanların daha ciddi ve uzun bir tedavi süreci beklemektedir. Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bazı doktorların ve uzmanların yaptıkları çalışmalar neticesiyle ortaya çıkan karışımda yumurta akı ve zeytinyağı ile yapılan karışımında iyi geldiği araştırmalar sonucunda kesin bir kanıyı oluşturmuştur. Yapılan karışımın akşam yatmadan 1 yemek kaşığı tüketilmesi ile mideyi rahatlatacağı bilinmektedir.

Sizde eğer böyle bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız  lütfen önce bir doktora görünün bilinçsiz ilaç kullanmayın veya kendinizi tedavi etmeye çalışmayın.

 

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?