Rektum Kanseri

Ülkemizde ve tüm dünyada en çok görülen kanser türlerinden bir tanesi rektum kanseridir. Rektum, kalın bağırsağı anüse bağlayan sistemdir. Bu sistem üzerinde polipler doğrultusunda rektum kanseri oluşabiliyor. Rektum vücuttan atılacak dışkıyı salgılamak ile görevlidir. Rektum kanseri, rektumda bulunan polislerin farklı şekilde türemesi ile oluşuyor. Rektum kanseri genellikle 35 yaş üstü kişilerde daha sıklıkla görülüyor. Kadınların göre erkeklere bu hastalığa daha sık yakalanıyor. Endoskopik ve radyolojik tekniksel ekipmanları sayesinde rektum kanseri belirleniyor. Bu cihazlar sayesinde kanserin boyutu tespit ediliyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 30 bin kişi de rektum kanserine yararlanıyor.

Kalın Bağırsak Kanseri
Rektum Kanseri

Rektum Kanseri Belirtileri

Rektum kanseri birçok belirti meydana getirilmektedir. Bu belirtilerden direkt olarak rektum kanseri ile alakalı olabilir. Rektum kanserinin belirtileri şu şekildedir;

  • Makatta kanama ve dışkıda kan görülmesi rektum kanserinin en belirgin özelliklerinden bir tanesidir.
  • Dışkıda açıklanamayan miktarda mukus
  • Kabızlık, aşırı derecede ishal ve fazla bağırsak hareketleri
  • Bağırsak hareketlerinin yanı sıra bağırsağın boş olduğu duygusu
  • Ağrılı bağırsak hareketleri
  • Herhangi bir diyet programı uygulanmadan verilen aşırı kilo
  • Dışkılamada farklılıklar
  • Karın bölgesinde şiddetli ağrı

Saymış olduğumuz tüm bu belirtiler rektum kanserinin bir numaralı belirtisidir. Bu tarz durumlarda olası rektum kanserinde önleyebilmek için erken tanı oldukça önemlidir. Rektum kanserinin sebebi kesin olarak bilinmese de farklı birçok sebebi olabilir.

 

Rektum Kanseri Nedenleri

Rektum kanseri nedenleri belli olmasa da birçok etkenden dolayı oluşabilir. Ailede daha önceden kolon veya rektum kanseri öyküsü var ise bu kişilerde kanseri yaşama riski daha yüksektir. Ayrıca diyabet hastalarında rektum kanseri riski daha yüksektir. Aşırı obezite ve hareketsiz yaşam rektum kanseri desteklemektedir. Alkol ve sigara tüketimi rektum kanserini arttırmaktadır. Hayvansal kaynaklı yüksek gıda tüketimi, rektum kanserini tetikleyebilir. Rektum kanseri belirtilerinden birkaç tanesi fark edildiği zaman, hemen uzman bir doktora detaylı bir şekilde muayene olmak gerekiyor. Rektum kanserini tedavi eden doktorlar, genel cerrahi, pnkoloji ve gastroenteroloji doktorları beraber çalışarak cerrahi girişim sağlıyor. Rektum kanseri tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Erken tanı tüm kanser türlerinde önemli olduğu gibi, rektum kanserinde de önemlidir.

Rektum Kanseri” te bir düşünce

  1. Pingback: Kolon Kanseri Tedavi Yöntemleri - Dr. Mustafa Uygar Kalaycı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
1
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?